Laboratorium Finansowe to specjalistyczna sala o charakterze dealing roomu
zaprojektowana i wyposażona w innowacyjny sposób mający umożliwić
realizację celów edukacyjnych i naukowo-badawczych.


Laboratorium jest usytuowane w Centrum Edukacji Międzynarodowej w położonym w Kielnarowej kampusie
Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) z siedzibą w Rzeszowie, przy której działa Instytut.

AKTUALNOŚCINOTOWANIA GIEŁDOWE

Słaby rok dla spółek sektora węglowego. Czy naprawdę jest tak źle?



Prezentujemy komentarz p. Jarosława Szeląga  - studenta WSIiZ na temat sytuacji spółek węglowych. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tekstem. 
Słaby rok dla spółek sektora węglowego. Czy naprawdę jest tak źle?
 
    Inwestorzy bardzo surowo potraktowali w roku 2014 spółki węglowe. Kursy czołowych kopalń notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych skupionych w surowcowym indeksie sektorowym znacznie się obniżyły. Polski węgiel umiera, a najlepszym tego dowodem jest Jastrzębska Spółka Węglowa, będąca największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. 
 
Kurs w ciągu roku stracił prawie 70% spadając do historycznego minimum 16,05 zł/akcja, kapitalizacja spółki obniżyła się do 2 mldzłotych. W 2011 roku cena w IPO dla inwestorów wyniosła 140 zł, a debiut upłynął w atmosferze sukcesu i ambitnych planów na przyszłość wygłaszanych przez Prezesa Zagórowskiego oraz ówczesnego MinistraSkarbu Państwa Aleksandra Grada. Przyszłość jednak okazała się zgoła odmienna, trzy lata później Spółka notuje stratę. Po trzech kwartałach 2014 roku wyniosła ona ponad 300 mln zł,a zysk ze sprzedaży spadł o 244% w relacji rok do roku. Dwa lata temu zysk Spółki przekroczył 77 mln zł, a trzy lata temu znajdował się na zupełnie innym poziomie, sięgał niemal 1 mld złotych.
 
Powodów do zadowolenia nie widzą także instytucje wydające rekomendacje „sprzedaj z ceną docelową poniżej 20 zł”. Swoją drogą kurs znajduje się już poniżej najczarniejszych wycen analityków. Spółka nie wypłaciła dywidendy z zysku za 2013 rok co także wywołałopodaż ze strony inwestorów długoterminowych (w prospekcie emisyjnym napisano o 30% przeznaczeniu zysku dla akcjonariuszy). Cenywęgla koksowego na rynkach najniższe od 5 lat, perspektywy nadal negatywne, rynek pozostanie trudny dla spółek węglowych - oceniają analitycy.
 
Nieco lepsza sytuacja panuje w Bogdance, producencie węgla kamiennego w Polsce, kurs w ciągu roku zniżkował "tylko" o 20%, kiedy indeks WIG20 spadł o 5%. Tutaj jednak dynamiki roczne są pozytywne, nieco gorzej jest w ujęciu kwartalnym jednak ogólna sytuacja jest stabilna, Spółka corocznie od debiutu płaci dywidendę o rosnącej dynamice. Jest duża szansa, że zysk netto Bogdanki wyniesie 249 mln zł w tym roku i wzrośnie do 340 mln zł w roku2015, przy przychodach odpowiednio: 2.014 mln zł oraz2.199 mln zł. Nierozwiązanym problemem pozostanie jednak nadpodaż węgla. Od dłuższego czasu mówi się także o konieczności ograniczania mocy produkcyjnych z powodu braku rentowności.
 
Patrząc jednak w przyszłość „widać światełko w tunelu” i szansę na odbicie oraz wzrost wycen rynkowych. Analitycy Kalliwoda Research w wydanym ostatnio raporcie twierdzą, że najgorsze jest właśnie teraz, w tym roku. W 2015 roku pojawi się zysk – 160 mln zł. W 2016 roku urośnie on do 430 mln zł, a w 2017 przekroczy 790 mln zł. Analitycy zakładają, że wróci silniejszy popyt na węgiel koksujący (jego ceny zależą bowiem od stopnia ożywienia w gospodarce). Wzrośnie więc jego cena, a przez to i zyski Spółki. Biuro wyliczyło m.in., że 10% zmiana ceny węgla przekłada się aż na 40-% zmianę wysokości zysku operacyjnego JSW. Jeśli tak miałoby być to wkrótce insiderzy oraz duże podmioty powinny zatrzymać spadek kursu JSW.
 
Jarosław Szeląg
Student WSIiZ
 
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2019-05-24 16:49)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl

 

 

Copyrights - Instytut Badań i Analiz Finansowych